Rajdowe Mistrzostwa Śląska

Rajdowe Mistrzostwa Śląska to jedna z największych tego typu imprez z Polsce, która organizowana jest regularnie od wielu lat. W tym roku także nie mogło zabraknąć go w krajowym programie sportów motoryzacyjnych. W sierpniu rozegrana zostanie Czwarta Runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, która pierwszy raz będzie miała swoje miejsce w Oświęcimiu. Zgłaszanie chęci uczestnictwa w imprezie trwa.

Przejażdżka po torze to nie lada wyzwanie i sport dla odważnych. Długość rajdu wyniesie niemal 200 km, w tym 40 km stanowić będą tak zwane odcinki specjalne. Zaplanowano tym razem dwie próby w trzech pętlach. Start Rajdu wystartuje spod Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu, meta zaś tradycyjnie zakończy wyścig na oświęcimskim Rynku.

Impreza jest nie tylko wielkim wydarzeniem sportowym, ale także świetną okazją do spędzenia wspólnego, rodzinnego czasu. Cała impreza ma bowiem charakter wielkiego pikniku, organizowanego przez miasto. Organizowane są tam wszelkiego rodzaju konkursy dla dzieci , a rynek pełen jest ludzi.

Na rajd zgłosić może się każdy, a samochody, którymi nadjeżdżają uczestnicy mogą naprawdę zadziwić. Są to niekiedy bardzo stare modele klasyk motoryzacji, na przykład słynna, polska duma – fiat 126 p czy takie perełki jak Ford Escort z lat 80, Porsche 911. Pomimo lat i swojej długiej historii auta są świetnie przygotowane do wyścigu, tak samo jak ich kierowcy. Zabraknąć na takim wyścigu nie może oczywiście współczesnych samochodów. Producenci największych światowych marek wystawiają tam swoje klasyki motoryzacji. Obecni są zawsze Citroen, Opel, Renault czy Ford. Co niektóre modele obejrzeć można z bliska i podziwiać ich piękno.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska to historyczny cykl rajdów okręgowych. Organizowane są przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym. Rundy składają się z jednodniowych rajdów o łącznej długości odcinków specjalnych od 20 do 50 km. Uczestnictwo zgłosić może każdy kierowca, posiadający licencję RN. Jest to rajdowa licencja pierwszego stopnia oraz piloci posiadający, specjalną licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R, czyli z licencją rajdową drugiego stopnia mają możliwość startować w wyścigu tylko w klasie “Gość”. Samochody, biorące udział w zawodach muszą przestrzegać wszelkie normy bezpieczeństwa. Dopuszczane są jedynie samochody, posiadające licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy muszą posiadać wyposażenie zgodne z regulaminem mistrzostw.