Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Rajdowe samochodowe mistrzostwa Polski to coroczny cykl mistrzowski o tytuł mistrza Polski w rajdach samochodowych. Składa się on z kilku rund rozgrywanych na różnych nawierzchniach na terenie całej Polski. Głównym organizatorem, a jednocześnie także właścicielem cyklu jest PZM. Polski Związek Motorowy powstał w 1950 roku. Polegał na połączeniu się Automobil klubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. Skupia on entuzjastów oraz sympatyków sportów motorowych i motoryzacji. Zrzesza on właściwie aż 368  klubów i sam jest członkiem pięciu federacji międzynarodowych. Aby wystąpić w cyklu RSMP trzeba posiadać licencję rajdową stopnia „R” lub „R 0 co – driver only.

BRC certyfikacja
http://gqcert.com/certyfikat/brc
Profesjonalna jednostka certyfikująca.
Świetni audytorzy i konkurencyjne ceny.

W Polsce zawody samochodowe są organizowane od roku 1927. Przed wojną były to mistrzostwa Polski w Jeździe Automobilnej. BRC certyfikacja. Jednak po II Wojnie światowej wznowiono rywalizację na polskich trasach. Wydarzenie to miało miejsce w 1949 roku. W latach 1949 – 1954 odbywały się jednodniowe zawody z jazdy konkursowej. Na ich podstawie wyłaniano zwycięzcę.  Dopiero od roku 1955 zaczęto rozgrywać rajdy, które nazywano eliminacjami. Składały się ona na cykl Mistrzostw Polski w Rajdach Samochodowych. Na samym początku przyznawano tytułu mistrzowskie wyłącznie w poszczególnych klasach, ponieważ nie było czegoś takie jak klasyfikacja generalna. W ten sposób zawody odbywały się do 1967 roku. Dopiero wtedy wprowadzono klasyfikację generalną.

Ważne jest to, że od roku 2007 punkty w klasyfikacji mistrzostw mogą zdobywać także obcokrajowcy. Wcześniej jedynymi uczestnikami rajdów mogli być Polacy. W roku 2008 głównym sponsorem cyklu był Orlen Oli. Wtedy jednak pełna nazwa rajdów to było Platinum Rajdowe Samochodowe Mistrzostw Polski.

Rajdy samochodowe do dzisiaj budzą bardzo duże emocji. Co roku rajdy polskie ogląda coraz więcej osób, a zyskują one popularność nie tylko w Polsce. Chociaż motoryzacja nie jest flagowym elementem jeśli chodzi o Polskę, to jednak odgrywa ona bardzo dużą rolę także na scenie międzynarodowej.

Co roku podczas zawodów można zobaczyć nowe samochody, które zachwycają swoim wnętrzem nie tylko fanów motoryzacji. Każda grupa stara się unowocześnić swoje samochody, tak by  udało im się zdobyć zwycięstwo. Rajdy samochodowe nie są jednak agresywnym sportem. Każde tego typu wydarzenie posiada bardzo dużą kulturę, a jednocześnie dostarcza bardzo dużej dawki adrenaliny. Nie tylko kierowcom, ale także widzom.