Rajdy samochodowe

Rajdy samochodowe zawojowały rynek sportowy. Jest to forma sportu wyścigowego, którego rywalizacja odbywa się na drogach publicznych. Trasa takich rajdów składa się przeważnie z kilku odcinków zamkniętych dla ruchu. Celem takich zawodów jest jak najszybsze pokonanie trasy oraz przejechanie jej w czasie określonym przez organizatora.

Zazwyczaj w rajdach samochodowych uczestniczą dwuosobowe team-y, składające się z kierowcy i pilota. Samochody, w których startują uczestnicy muszą być odpowiednio przygotowane i spełniać określone normy. W polsce najsłynniejszym rajdem jest Rajd Monte Carlo, a zaraz po nim Rajd Polski. Są to prestiżowe i największe tego typu imprezy w Polsce.

Największą z kolei imprezą motoryzacyjną na Śląsku są Rajdowe Mistrzostwa Śląska, która organizowana jest regularnie od kilkunastu lat. W tym roku także się one odbędą, a nietypowym akcentem, będzie fakt, iż Czwarta Runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska pierwszy raz będzie miała swoje miejsce w Oświęcimiu. Lista zgłoszeń uczestników jest otwarta i potrwa do sierpnia. Jakie warunki należy spełnić, żeby móc uczestniczyć w rajdzie? Zgłosić się do wyścigu może każdy kierowca, który posiada licencję RN. Jest to specjalna, rajdowa licencja I stopnia oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R, czyli z licencją rajdową drugiego stopnia mają możliwość startować w wyścigu tylko w klasie o nazwie “Gość”.

Podróż po torze wyścigowym to nie lada wyzwanie i sport dla osób, lubiących adrenalinę. Długość takiego rajdu wynosi niemal 200 km, w tym 40 km stanowić będą tak zwane odcinki specjalne. Zaplanowano tym razem dwie próby w trzech pętlach. Start Rajdu wystartuje spod Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu, meta zaś tradycyjnie zakończy wyścig na oświęcimskim Rynku.

Rajdowe Mistrzostwa Śląska to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, ale także świetną okazją do spędzenia wspólnego, rodzinnego czasu. Cała impreza ma bowiem charakter wspólnego pikniku, organizowanego przez miasto. Organizowane są tam wszelkiego rodzaju konkursy dla dzieci, a rynek pełen jest ludzi.